Dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa

dolegliwosci-bolowe-odcinka-ledzwiowego

Dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Ból w okolicy lędźwiowo – krzyżowej kręgosłupa stanowi najczęstsze miejsce występowania bólu w obrębie kręgosłupa i jest to powszechny problem współczesnego społeczeństwa. Przyjmuje się, że około 12% – 15% populacji naszego globu odczuwa ból kręgosłupa LS, a w ciągu życia około 70% osób po 30 roku życia co najmniej raz doświadczyło tych dolegliwości. Dlatego też, ból kręgosłupa ma nie tylko znaczenie medyczne, ale także bardzo duże znaczenie społeczne (częsta przyczyna zwolnień lekarskich)

            Przyczyną tak dużego problemu jest po części budowa anatomiczna, a po części cywilizacyjne czynniki ryzyka rozwoju patologii w okolicach odcinka LS kręgosłupa. Jako podstawa kręgosłupa odcinek LS przejmuje całość obciążeń osi tułowia i przy jednocześnie dużej ruchomości występującej między segmentami tego docinka jest narażony na przeciążenia (praca siedząca, wibracje, sporty skokowo-biegowe i siłowe). Prowadzi to do występowania zmian zwyrodnieniowych i urazowych nie tylko w grupie chorych w wieku podeszłym zgodnie z fizjologicznym procesem degeneracji krążka międzykręgowego i osteoporozy, ale coraz częściej u ludzi młodych jako nagłe uszkodzenie pierścienia włóknistego z masywnymi nierzadko przepuklinami lub wręcz złamaniami. Odcinek LS graniczy z bardzo sztywnym pasem miednicy i stawami krzyżowo-biodrowymi, co powoduje, że na granicy części ruchomej i nieruchomej, tj. na segmencie L5/S1, skupiają się bardzo duże siły, co predysponuje to miejsce do występowania wszelkich uszkodzeń (stawów międzykręgowych, kręgozmyku, lub złamań przeciążeniowych)

            Problemy z odcinkiem lędźwiowym nie są już domeną pracowników fizycznych. Coraz częściej skarżą się na nie pracownicy umysłowi, spędzający wiele godzin za biurkiem w pozycji siedzącej lub kierowcy zawodowi. Niewłaściwa postawa w czasie pracy, wielokrotne wykonywanie określonych ruchów, a także długi czas spędzony w jednej, bardzo często niefizjologicznej pozycji przyczyniają się do nadmiernego obciążenia segmentów lędźwiowych kręgosłupa. Do najczęstszych przyczyn bólowych odcinka lędźwiowego oprócz wspomnianych wyżej zaliczamy:

– brak aktywności fizycznej lub aktywność niedostosowana do możliwości osoby ćwiczącej.

– brak rekreacyjnego wysiłku fizycznego powoduje wystąpienie nadwagi.

– brak silnego gorsetu mięśniowego, zwłaszcza mięśni przykręgosłupowych, mięśni brzucha i dna miednicy.

            Żeby zmniejszyć liczbę osób cierpiących na dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego niezbędne są działania profilaktyczne takie jak odpowiednio dobrana aktywność fizyczna, zdrowa dieta redukująca masę ciała, zaprzestanie palenia tytoniu, a także ergonomia stanowiska pracy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Wchodząc na stronę akceptujesz naszą Politykę prywatności, tam też znajdziesz wszystkie informacje o plikach cookies.